Egyptské památky

Egypt není země bohatá pouze na svou historii. Vyspělá staroegyptská civilizace po sobě zanechala úctihodné památky, které jsou proslulé po celém světě. Kdo by neznal egyptské pyramidy v gíze , které střeží sfinga, velkolepé chrámy v Egyptě, krásné reliéfy a papyrové svitky. Dochovaly se dokonce i šperky egyptských faraonů a královen.

Pojďme se společně podívat na Egyptské památky zblízka a prozkoumejme i méně známé stavby a předměty staré tisíce let. Prohlédneme si Egyptské pyramidy a odhalíme jejich tajemství. Také zjistíme, jaký účel má sfinga a podíváme se na objevené hrobky faraonů a jejich mumie.

Achetaton, Atonův obzor

Achetaton, Amarna, Tel el-Amarna - to vše jsou názvy pro starobylé královské město snů, Atonův obzor, které založil kacířskýkrál Amenhotep IV. Achnaton asi ve 4. roce své vlády.

Číst celé »

Amonův chrám v Karnaku

Amonův chrám v Karnaku je monumentární komlex, jaký nemá obdoby nikde na světě.

Číst celé »

Dendera, království bohyně Hathor

Mezi jedny z nejkrásnějších archeologických lokalit v Egyptě patří bezesporu i místo zvané Dendera, egyptsky Tareret, řecky Tentyra.

Číst celé »

Narmerova paleta

Narmerova paleta byla objevená na počátku století při anglických vykopávkách v archeologické lokalitě zvané Hierakonpolis v Horním Egyptě.

Číst celé »

Pyramidy, sfinga a řeka Nil

V tomto článku se vydáme podívat na jednu zemi do severní Afriky, kde život závisí a točí se kolem jedné velké řeky. Okolo je jen poušť, sem tam malá oáza a vegetace. Ano, hádáte správně, je to řeka Nil a půjde o Egypt.

Číst celé »

Rosettská stéla

Velký pokrok v luštění hieroglyfůnastal až v červenci roku 1799, kdy Napoleonova invazní armáda zcela náhodou nalezla unikátní historický předmět: Rosettskou desku.

Číst celé »

Sakkára, výsostná nekropole města Memfidy

Sakkára je největší nekropolí a současně i největším nalezištěm v celém Egyptě, ve svém plném rozsahu zaobírá plochu zhruba 8 čtverečních km.

Číst celé »

Údolí králů

Špatně přístupné Údolí králůsloužilo jako pohřebiště faraonům z 18. dynastie a později i 20. dynastie.

Číst celé »