Články a zajímavosti

Pod pojmem starověký Egypt si mnoho lidí představí egyptské pyramidy, egyptské písmo nebo symboly, hieroglyfy, mumie a možná také posvátnou řeku Nil, symbol Egypta.

Nil pro egypťany znamenal život. Pravidelně se opakující záplavy ukazovaly, kolik bude v daném roce úrody. Podle toho se také vyměřovala půda a vypočítávaly daně. Starověký Egypt byl nejbohatší a nejrozvinutější stát na světě. Bohatství získával z podmaněných států nebo výměnným obchodem s okolními zeměmi.

Historie Egypta sahá až do doby 3. tisíciletí př. n. l., kdy se objevují první písemné zprávy. Přibližně v této době došlo ke sjednocení HorníhoDolního Egypta a začínají se psát významné dějiny egypta. Dějiny Egypta si můžeme rozdělit do několika období, které si postupně rozepíšeme.

Achnaton

Druhý díl rozsáhlé ságy o panovnících Nové říše se jmenuje Achnaton: v zemi sokolího boha. Autorem druhého dílu trilogie je Andreas Schramek a vypráví o starém egyptě z období konce 18. dynastie faraonů.

Číst celé »

Amenofis

První díl rozsáhlé trilogie se jemnuje Amenofis: v zemi sokolího boha, autorem je Andreas Schramek. Vypráví o Egyptě za vlády panovníků 18. dynastie.

Číst celé »

Anketa "Chcete minibazar?"

Nejlepší způsob, jak zjistit, co návštěvníci na stránkách chtějí, je zeptat se jich. Na stránky jsme přidali novou anketu "Chceme zde spustit "tématický minibazar" (hlavně naučná literatura, suvenýry z Egypta). Co si o tom myslíte?"

Číst celé »

Bohové a démoni starého Egypta

Snad každého někdy zaujal tajemný svět egyptských hieroglyfů, pyramid, mumií, skarabů a bohů se zvířecími hlavami. Snad každý někdy vzal do ruky knížku o starém Egyptě.

Číst celé »

Bohové a králové starého Egypta

Stále populární encyklopedie Bohové a králové starého Egypta vznikla kdysi na přání čtenářů, kteří měli zájem o knihu, kde by mohli rychle a spolehlivě najít základní údaje o starém Egyptě, o historických událostech i o mýtech, o faraonech i o bozích, o úchvatných historických památkách, které stále fascinují svou velkolepostí a krásou.

Číst celé »

Chetité

Říše Chetitů vznikla asi v roce 1650 př. n. l., kdy došlo ke spojení několika menších městských států, podobně jako tomu bylo v jiných zemích starověku. Mluvili různými jazyky a pocházeli z různých kmenů.

Číst celé »

Deset ran egyptských a věda

Ze Starého zákona je velice znám příběh o deseti ranách egyptských. Bůh tak měl prostřednictvím svého věrného sluhy Mojžíše a jeho bratra Arona osvobodit Izraelity z egyptského zajetí. Ale byl to opravdu boží zásah […]

Číst celé »

Egypt velkých faraonů

Výpravná publikace, kterou napsal Christian Jacq - „Egypt velkých faraónů“, ověnčená cenou Francouzské akademie, zve čtenáře na objevitelskou cestu fascinujícím historickým dobrodružstvím panovníků, kteří vládli Hornímu a Dolnímu Egyptu, cestu dějinami civilizace, jež přetrvala několik staletí a jejíž velikost dodnes nepřestáváme objevovat.

Číst celé »

Egypťan Sinuhet

Kniha Egypťan Sinuhet je rozsáhlý historický román, který vypráví o životě epyptského lékaře. Sinuhet žije v době, kdy v Egyptě vládne osmnáctá dynastie egyptských faraonů. Na trůn usedá faraon Amenhotep IV. (Achnaton) - král kacíř, který se pokouší o odvážnou náboženskou reformu.

Číst celé »

Egyptologie.cz na Facebooku

Od včerejška máme stránku na Facebooku, tak neváhejte a připojte se k nám!

Číst celé »

Egyptská kniha mrtvých - rozhovor s egyptologem

Egyptská kniha mrtvých je pojem, s nímž se setkal každý, kdo se aspoň trochu zajímá o starověký Egypt. Jen málo lidí však ví, co egyptská kniha mrtvých je, jaký byl smysl tohoto magického textu a k čemu Egypťanům opravdu sloužila.

Číst celé »

Egyptské hieroglyfy čtení v minulosti

Hieroglyfycké písmo starého Egypta patří k nejkrásnějším a nejstarším systémům písma na světě. Objevilo se na úsvitu dějin egyptských dynastií ve formě obrázkového písma a používalo se přes 3000 let než zaniklo.

Číst celé »

Egyptský soudce I.

Podtitul knihy je Vyloupená pyramida. Autor Christian Jacq nám vypráví příběh spravedlivého Pasera, soudce v jedné provincii na jihu Egypta (později vezíra), a krásné Neferet, lékařky v Memfidě. Láska plná překážek.

Číst celé »

Horovo oko - vedžat

Asi nejznámější egyptský symbol je vedžat, posvátné horovo oko. V souladu s mýtem, kde Horus bojoval se Setuhem, ztratil jedno své oko.

Číst celé »

Jejich veličenstva pyramidy

Autor je Vojtěch Zamarovský. Jejich veličenstva pyramidy jsou pozváním do starověkého Egypta: k podrobné a nezřídka i dobrodružné prohlídce skutečných „kamenných zázraků na Nilu“ a zároveň nejstarších monumentálních staveb na světě.

Číst celé »

Mojžíšův útěk z Egypta a egyptolog

O tom, jestli má biblický příběh o Mojžíšovi a jeho útěku z Egypta skutečně historické jádro, se můžeme jen dohadovat.

Číst celé »

Mýtus o Eset a Osiridovi

Podle legendy vládli v dávných časech na zemi bohové lidem. Jedním z mytologických králů měl být i Osiris, který na zemi panoval spravedlivě a vedl lid k blahobytu.

Číst celé »

Náboženství a magie starověkého Egypta

Rosalie Davidová ve své strhující studii ukazuje, že každým aspektem staroegyptské společnosti, od vzdělávání a práva až po medicínu, zrození a smrt, prostupovalo náboženství a magie a ovládaly jej božské životní síly slunce a Nilu.

Číst celé »

Oko královny Nefertiti

Autor Gerald Messadié přivádí čtenáře do období života v Egyptě po smrti faraona Achnatona, který byl desátým faraonem 18. dynastie, zemřel roku 1350 př. n. l., kdy se na trůn dostává neprávem jeho manželka, královna Nefertiti.

Číst celé »

Poslední úpravy před odletem

Právě probíhají poslední úpravy na webu. Počítám, že do konce tohoto měsíce (tj. leden 2010) budeme stránky spouštět do ostré verze.

Číst celé »

Registrace uživatelů do stránek

Na stránky jsme přidali možnost registrace. A jaké jsou výhody registrovaného a přihlášeného návštěvníka proti nepřihlášenému?

Číst celé »

Řeka bohů I.

Řeka bohů vypráví dobrodružný příběh, který se odehrává ve starověkém Egyptě přibližně v 18. století př. n. l.

Číst celé »

Řeka bohů II.

Rok po celosvětovém úspěchu románu Řeka bohů vychází z pera mistra afrických příběhů pokračování tohoto světového bestselleru, neméně úspěšná Řeka bohů II.

Číst celé »

Řeka bohů III.

Mistrný vypravěč se vrací tímto románem do Egypta. Taita, skrytý v poušti Afriky, se po smrti milované královny Lostris věnuje modlitbám a studiu. Stává se z něho čaroděj znalý nauky prastarých bohů, adept magie a nadpřirozených sil.

Číst celé »

Řeka bohů IV.

Za vlády faraona Nefera Setiho postihne Egypt nenadálá pohroma - Nil, matka řek, vysychá a začíná umírat.

Číst celé »

Sloup ohně

Autorka Judith TarrKrálovna nám vypráví o době vlády 18. dynastie. Nefertiti patřila mezi nejkrásnější ženy starého Egypta, její manžel Amenhotep IV. byl jedním z nejpozoruhodnějších a zároveň nejzáhadnějších faraónů. Období vlády tohoto páru patří k nejslavnějším epochám v egyptské historii.

Číst celé »

Soumrak bohů

Autorem je Colin Falconer. Kniha vypráví o královně královen Cleopatře VII., královně Dvou zemí, Horní a Dolní země, Filipátor Filipatoris, bohyní milující svého otce a svůj národ - tak je na začátku knihy Cleopatra titulována.

Číst celé »

Spouštíme diskuzní fórum

Spustili jsme diskuzní fórum! Doufám, že nezůstane prázdné. Je to vlastně náhrada za komentáře pod články, které jsou záměrně vypnuté. Ve fóru budou příspěvky lépe dohledatelné a dostupné všem.

Číst celé »

Stránky spuštěny

Není to ani týden, co jsme spustili stránky. Zatím tedy to zkušebního provozu, ale zatím vše funguje dobře.

Číst celé »

Sutehovo vítězství

Autorem je Gerald Messadié. Závěrečný díl trilogie Bouře na Nilu, jejíž děj se odehrává se starověkém Egyptě. Královna Anchesenamon se v zájmu udržení klidu a míru v zemi provdá za vlastního děda Aje, přestože ví, že dal zavraždit své předchůdce, a tím se nepřímo zasloužil i o smrt jejího milence.

Číst celé »

Tutanchamon: v zemi sokolího boha

Kniha se jmenuje Tutanchamon: v zemi sokolího boha. Autorem druhého dílu trilogie jeAndreas Schramek a vypráví o starém egyptě z období konce 18. dynastie faraonů.

Číst celé »

Tutanchamonovy masky

Toto je druhá ze tří knih do G. Messadié. Tentokrát jsme vypraveni do období po zavraždení Smenchkarea a tajemném zmizení jeho ženy Meritatony, korunního prince a jejího milence Neferhurea. Na trůn má nastoupit princezna Anchesenaton a za muže si má vzít svého bratra Tutanchatona, ale oba jsou na tento úkol ještě mladí. Anchesenatoně je 14 let a Tutanchatonovi 11 let.

Číst celé »

Údolí faraonů

Philipp Vandenberg vypráví ve své knize „Údolí faraonů“ příběh dvou mužů, kteří měli stejný cíl - znovu objevit staro­věký Egypt a jeho dávno za­niklou kulturu.

Číst celé »

Výukové lekce hieroglyfů

Po dlouhé době plné očekávání přinášíme lekce výuky hieroglyfů. Ještě není zcela jasné, jak bude tato sekce celkově obsáhlá, ale vzhledem k tomu, že 1. lekce (teoretická) je rozdělena na 12 částí (a další ještě doplníme), je už teď jasné, že minimálně na 10 lekcí celý kurz vyjde.

Číst celé »

Záhadný faraon Tutanchamon

Tutanchamon je stále téměř neznámý, paradoxně nejslavnější faraon všech dob. V posledních letech se opět o tomto panovníkovi z 18. dynastie začalo hovořit.

Číst celé »

Zasvěcení

Kniha Elisabeth Haich je mysticko-biografický román, ve kterém se prolínají staroegyptská mystéria.

Číst celé »